• about19

Ungayisebenzisa kanjani i-transceiver ku-fiber optical

Ama-transceivers e-fiber optical angakwazi ukuhlanganisa kalula izinhlelo ze-cabling ezisekelwe ethusi kuzinhlelo ze-fiber optic cabling, ezinokuguquguquka okuqinile nokusebenza kwezindleko eziphezulu.Ngokuvamile, bangakwazi ukuguqula amasignali kagesi abe amasignali okubona (futhi ngokuphambene nalokho) ukuze banwebe amabanga okudlulisela.Ngakho-ke, ungasebenzisa kanjani ama-transceivers e-fiber optic kunethiwekhi futhi uwaxhume kahle kumishini yenethiwekhi efana nokushintsha, amamojula optical, njll.?Lesi sihloko sizokucacisela sona.
Ungayisebenzisa kanjani i-fiber optic transceivers?
Namuhla, ama-transceivers e-fiber optic asetshenziswe kabanzi ezimbonini ezihlukahlukene, okuhlanganisa ukuqapha kwezokuphepha, amanethiwekhi ebhizinisi, ama-LANs ekhampasi, njll. Ama-transceivers optical mancane futhi athatha indawo encane, ngakho alungele ukuthunyelwa kuma-wiring closets, ezivalekile, njll. lapho isikhala silinganiselwe.Nakuba izindawo zokusetshenziswa kwe-fiber optic transceivers zihlukile, izindlela zokuxhuma ziyafana.Okulandelayo kuchaza izindlela zokuxhuma ezijwayelekile zama-fiber optic transceivers.
Sebenzisa yedwa
Ngokuvamile, ama-transceiver e-fiber optic asetshenziswa ngababili kunethiwekhi, kodwa ngezinye izikhathi asetshenziswa ngawodwana ukuxhuma i-copper cabling kumishini ye-fiber optic.Njengoba kuboniswe esithombeni esingezansi, i-fiber optic transceiver ene-1 SFP port kanye ne-1 RJ45 port isetshenziselwa ukuxhuma ukushintshwa kwe-Ethernet okubili.Imbobo ye-SFP ku-fiber optic transceiver isetshenziselwa ukuxhuma nembobo ye-SFP ekushintsheni A. , imbobo ye-RJ45 isetshenziselwa ukuxhuma nembobo kagesi ekushintsheni B. Indlela yokuxhuma imi kanje:
1. Sebenzisa ikhebuli ye-UTP (ikhebula lenethiwekhi ngenhla kwe-Cat5) ukuze uxhume imbobo ye-RJ45 yokushintsha B kukhebuli yokubona.
exhunywe embobeni kagesi ku-fiber transceiver.
2. Faka imojula ye-SFP optical port ye-SFP ku-transceiver optical, bese ufaka enye imojula ye-SFP optical
Imojuli ishuthekwe embotsheni ye-SFP yokushintsha A.
3. Faka i-optical fibre jumper ku-transceiver optical kanye ne-SFP optical module ekushintsheni A.
Ipheya yama-transceiver e-fiber optic ngokuvamile asetshenziselwa ukuxhuma amadivaysi amabili enethiwekhi asekelwe ku-copper ndawonye ukuze kunwetshwe ibanga lokudlulisela.Lesi futhi yisimo esivamile sokusebenzisa ama-transceiver e-fiber optic kunethiwekhi.Izinyathelo zokuthi usetshenziswa kanjani ama-transceiver e-fiber optic anokushintsha kwenethiwekhi, amamojula optical, izintambo ze-fiber patch kanye nezintambo zethusi zimi kanje:
1. Sebenzisa ikhebuli ye-UTP (ikhebula lenethiwekhi ngenhla kwe-Cat5) ukuze uxhume imbobo kagesi yeswishi A ku-fiber optical kwesokunxele.
ixhunywe embotsheni ye-RJ45 yesithumeli.
2. Faka imojula eyodwa ye-SFP yokubona embotsheni ye-SFP ye-transceiver yesokunxele, bese ufaka enye.
Imojula yokubona ye-SFP ifakwe embobeni ye-SFP ye-transceiver ebonakalayo kwesokudla.
3. Sebenzisa i-fiber jumper ukuxhuma ama-transceiver amabili e-fiber optic.
4. Sebenzisa ikhebula le-UTP ukuze uxhume imbobo ye-RJ45 ye-transceiver ebonakalayo kwesokudla kuya embobeni kagesi yeswishi B.
Qaphela: Amamojula amaningi okubona ayakwazi ukushintshashintsha, ngakho-ke asikho isidingo sokwehlisa i-transceiver yokubona lapho ufaka imojula yokubona embobeni ehambisanayo.Kodwa-ke, kufanele kuqashelwe ukuthi lapho ususa imodyuli ye-optical, i-fiber jumper idinga ukususwa kuqala;i-fiber jumper ifakwe ngemva kokuba i-module optical ifakwe ku-transceiver optical.
Izinyathelo zokuphepha zokusebenzisa ama-fiber optic transceivers
Ama-transceivers okubona angamadivayisi e-plug-and-play, futhi kusekhona izici ezithile okufanele zicatshangelwe lapho uwaxhuma kwezinye izinto zenethiwekhi.Kungcono ukukhetha indawo eyisicaba, ephephile ukuze usebenzise i-fiber optic transceiver, futhi udinga ukushiya isikhala eduze kwe-fiber optic transceiver ukuze kungene umoya.
Ubude begagasi bamamojula optical afakwe kuma-transceivers optical kufanele bufane.Okusho ukuthi, uma ubude be-wavelength bemodyuli ye-optical ekupheleni kwesinye se-fiber optical transceiver yi-1310nm noma i-850nm, ubude be-wavelength be-module optical ngakolunye uhlangothi lwe-transceiver ye-fiber optical kufanele futhi ifane.Ngesikhathi esifanayo, isivinini se-transceiver optical kanye nemodyuli ye-optical kumele futhi ifane: imodyuli ye-gigabit optical kumele isetshenziswe kanye ne-gigabit optical transceiver.Ngaphezu kwalokhu, uhlobo lwamamojula optical kuma-transceivers e-fiber optic asetshenziswa ngababili kufanele futhi lufane.
I-jumper efakwe ku-fiber optic transceiver idinga ukufanisa imbobo ye-fiber optic transceiver.Ngokuvamile, i-SC fibre optic jumper isetshenziselwa ukuxhuma i-fiber optic transceiver echwebeni le-SC, kuyilapho i-LC fiber optic jumper idinga ukufakwa kumachweba we-SFP/ SFP+.
Kuyadingeka ukuqinisekisa ukuthi i-fiber optic transceiver iyakusekela ukudluliswa kwe-duplex egcwele noma isigamu se-duplex.Uma i-fiber optic transceiver esekela i-full-duplex ixhunywe kuswishi noma ihabhu esekela imodi ye-half-duplex, izodala ukulahlekelwa okukhulu kwephakethe.
Izinga lokushisa elisebenzayo le-fiber optic transceiver lidinga ukugcinwa ngaphakathi kwebanga elifanele, ngaphandle kwalokho i-fiber optic transceiver ngeke isebenze.Imingcele ingase yehluke kubahlinzeki abahlukene be-fiber optic transceivers.
Ungawaxazulula kanjani futhi uxazulule amaphutha we-fiber optic transceiver?
Ukusetshenziswa kwe-fiber optic transceivers kulula kakhulu.Lapho ama-transceivers e-fiber optic esetshenziswa kunethiwekhi, uma engasebenzi ngendlela evamile, ukuxazulula inkinga kuyadingeka, okungasuswa futhi kuxazululwe kulezi zici eziyisithupha ezilandelayo:
1. Isibani senkomba yamandla sivaliwe, futhi i-transceiver ebonakalayo ayikwazi ukuxhumana.
Isixazululo:
Qinisekisa ukuthi intambo yamandla ixhunywe kusixhumi samandla ngemuva kwe-fiber optic transceiver.
Xhuma ezinye izisetshenziswa endaweni kagesi futhi uhlole ukuthi indawo kagesi inamandla.
Zama enye i-adaptha yamandla yohlobo olufanayo olufana ne-fiber optic transceiver.
Hlola ukuthi i-voltage yomthombo wamandla ingaphakathi kwebanga elivamile.
2. Isibonisi se-SYS ku-transceiver optical asikhanyi.
Isixazululo:
Ngokuvamile, ukukhanya kwe-SYS okungakhanyi ku-fiber optic transceiver kubonisa ukuthi izingxenye zangaphakathi kudivayisi zilimele noma azisebenzi kahle.Ungazama ukuqalisa kabusha idivayisi.Uma ugesi ungasebenzi, sicela uxhumane nomphakeli wakho ukuze uthole usizo.
3. Isibonisi se-SYS ku-transceiver ebonakalayo sihlala sibaneka.
Isixazululo:
Kwenzeke iphutha emshinini.Ungazama ukuqalisa kabusha idivayisi.Uma lokho kungasebenzi, susa bese ufaka kabusha imojula yokubona ye-SFP, noma zama enye imojuli yokubona ye-SFP.Noma hlola ukuthi imojuli ye-SFP yokubona iyafana yini ne-optical transceiver.
4. Inethiwekhi phakathi kwembobo ye-RJ45 ku-transceiver optical kanye netheminali idivayisi ihamba kancane.
Isixazululo:
Kungase kube nokungafani kwemodi ye-duplex phakathi kwembobo ye-fiber optic transceiver kanye nembobo yedivayisi yokugcina.Lokhu kwenzeka lapho imbobo ye-RJ45 okuxoxiswene ngayo ngokuzenzakalela isetshenziselwa ukuxhuma kudivayisi okumodi yayo ye-duplex engaguquki igcwele i-duplex.Kulesi simo, vele ulungise imodi ye-duplex embobeni yedivayisi yokugcina kanye nembobo ye-fiber optic transceiver ukuze zombili izimbobo zisebenzise imodi ye-duplex efanayo.
5. Akukho ukuxhumana phakathi kwezinto ezixhunywe ku-fiber optic transceiver.
Isixazululo:
Iziphetho ze-TX ne-RX ze-fiber jumper zihlehlisiwe, noma imbobo ye-RJ45 ayixhunyiwe ku-port efanele kudivayisi (sicela unake indlela yokuxhuma yekhebula eliqondile kanye nekhebula le-crossover).
6. Ukuvula nangaphandle kwesenzakalo
Isixazululo:
Kungenzeka ukuthi ukuncishiswa kwendlela yokubona kukhulu kakhulu.Ngalesi sikhathi, imitha yamandla e-optical ingasetshenziswa ukukala amandla okubona kwesiphetho sokwamukela.Uma iseduze nebanga elitholayo lokuzwela, kungase kuhlulelwe ngokuyisisekelo ukuthi indlela yokubona inephutha phakathi kwebanga elingu-1-2dB.
Kungenzeka ukuthi inkinobho exhunywe ku-transceiver optical inephutha.Ngalesi sikhathi, shintsha inkinobho nge-PC, okungukuthi, ama-transceiver amabili optical axhumeke ngqo ku-PC, futhi iziphetho ezimbili zi-pinged.
Kungase kube ukwehluleka kwe-fiber optic transceiver.Ngalesi sikhathi, ungakwazi ukuxhuma zombili iziphetho ze-fiber optic transceiver ku-PC (hhayi ngokushintsha).Ngemuva kokuthi iziphetho ezimbili zingabi nankinga nge-PING, dlulisa ifayela elikhulu (100M) noma ngaphezulu ukusuka komunye umkhawulo uye komunye, bese uligcina.Uma isivinini sihamba kancane (amafayela angaphansi kuka-200M asakazwa ngaphezu kwamaminithi angu-15), kungase kubonakale sengathi i-optical fibre transceiver inephutha.
Fingqa
Ama-transceivers optical angafakwa kalula ezindaweni ezahlukene zenethiwekhi, kodwa izindlela zawo zokuxhuma ziyefana.Izindlela zokuxhuma ezingenhla, izinyathelo zokuphepha nezisombululo zamaphutha ajwayelekile ziyireferensi nje yokuthi usetshenziswa kanjani ama-transceiver e-fiber optic kunethiwekhi yakho.Uma kukhona iphutha elingaxazululeki, sicela uxhumane nomphakeli wakho ukuze uthole ukwesekwa kochwepheshe.


Isikhathi sokuthumela: Mar-17-2022